در نخستین جلسه کارگروه ساماندهی فضاها و تجهیزات ورزشی دانشگاه فرهنگیان مطرح شد:

برگزاری دوره آموزشی، تهیه شیوه نامه و دستورالعمل های اماکن و فضاهای استاندارد ورزشی

 نخستین جلسه کارگروه ساماندهی فضاها و تجهیزات ورزشی با حضور معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان، مدیرکل تربیت بدنی، مدیرکل دفتر مرکزی حراست، برخی دیگر از مدیران و مسئولان دانشگاه و روسای ادارات تربیت بدنی در دفتر معاونت دانشجویی برگزار شد.

این جلسه با اهدافی همچون افزایش  بهره وری،  برنامه ریزی و ساماندهی نحوه استفاده از فضاها و تجهیزات ورزشی دانشگاه فرهنگیان و تهیه و تدوین شیوه نامه ها و دستور العمل های مرتبط، زمینه سازی استفاده از قوانین و تسهیلات برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در حوزه برنامه ریزی ساخت،  توسعه،  تجهیز و استاندارد سازی فضاها و اماکن ورزشی، تسهیل و قانونمند سازی حضور حامیان مالی و خیرین ورزش یار، اتخاذ برنامه و عملیات های راهبردی به منظور  غنی سازی اوقات فراغت دانشجو معلمان و توسعه ورزش در سراهای دانشجویی برگزار شد.

  دراین نشست دکتر علی نژاد ضمن تاکید بر ضرورت و اهمیت تشکیل چنین جلسات راهبردی و نقش ورزش درغنی سازی اوقات فراغت دانشجو معلمان در سراهای دانشجویی گفت: در فرآیند مدیریت، برنامه ریزی و تصمیم گیری کلان، پرداختن به ورزش به عنوان یکی از محورهای اصلی بالندگی و شکوفایی استعدادها محسوب میشود که این مهم در دانشگاه فرهنگیان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

دکتر علی نژاد با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) مبنی بر توجه به ورزش در بین کودکان، نوجوانان، جوانان و آحاد جامعه، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری دانش آموزان را به تحصیل، تهذیب و ورزش ترغیب کردند چراکه این عامل باعث رشد و شکوفایی می شود.

وی یادآور شد: تحصیل ارتقاء دانش، تهذیب رشد اخلاق و معنویت و ورزش باعث تندرستی و سلامت می شود که در سند تحول بنیادین به این مهم توجه شده است.

دکتر علی نژاد از سلامت جسم و روان افراد به عنوان یکی از عوامل مهم رشد و توسعه یک جامعه یاد کرد و افزود: برای رسیدن به جامعه ای توسعه یافته و خلاق باید به ورزش اهمیت داد و آن را در ردیف واجبات زندگی روزانه قرار داد.

وی تصریح کرد: ورزش تمرینی برای شادی و نشاط، اعتماد به نفس، استقامت، قانون مندی، قانون گرایی، مسئولیت پذیری و ایفای مسئولیت در طول زندگی است.

 در ادامه دکتر علی نژاد با اشاره به ایمن سازی فضای ورزشی تاکید کرد: ایمن سازی اماکن ورزشی کاری نیست که در دوره خاصی انجام شود بلکه جزیی جدانشدنی از فضاها و اماکن دانشگاه است که با توجه به اهمیت آن، رعایت این امر مهم در تمام مراحل الزامی است.

وی ادامه داد: رعایت اصول ایمنی و حفاظتی اماکن و فضاهای ورزشی باید جزئی از برنامه ریزی باشد، بنابراین هدف و نیاز سنجی قبل از برنامه ریزی باید مشخص شود. چنانچه هدف ساختن فضاهای ورزشی برای دانشجومعلمان است باید در برنامه ریزی و انتخاب محل، فضاهای بسیار وسیع تری برای کلاس های تربیت بدنی عمومی و ورزش های اختصاصی، کلاس ها و فعالیته ای فوق برنامه، مسابقات سطوح بالاتر، محل مناسب و وسیع برای تماشاچیان، اتاق رختکن، دوش ها، کلاسهای تئوری و پارکینگ در نظر گرفته شود. معاون دانشجوی دانشگاه تاکید کرد: یکی از مسائل مهم در ایمنی محل برای فعالیت های تربیت بدنی داشتن فضای وسیع و کافی است.

وی در خصوص بیمه دانشجویان ورزشکار اظهار کرد: ورزش و فعالیت های مربوط به آن گاهی با حوادث و آسیب هایی برای اهالی ورزش به خصوص ورزشکاران همراه بوده و برای آنان خسارت هایی نیز به وجود آورده است، مسئولیت مدنی وظیفه بررسی مسایل مربوط به خسارت، میزان مسئولیت اشخاص و نحوه جبران آن ها را به عهده دارد. راه های زیادی برای پیش گیری و جبران خسارت حوادث ناشی از فعالیت های ورزشی وجود دارد که از جمله آن ها بیمه های مسئولیت مدنی ورزشی و بیمه حوادث ورزشی هستند. شرکت های بیمه با عرضه این نوع جدید از بیمه نامه ها و و دانشجویان اهل ورزش با استفاده از آن ها می توانند با آرامش خاطر بیشتری به انجام فعالیت های ورزشی بپردازند. 

در ادامه دکتر روحی  به اهمیت فعالیت های فوق برنامه ورزشی و غنی سازی اوقات فراغت دانشجو معلمان پرداخت و ارتقای سطح سلامت جسمی، روانی و دوری از رخوت و سستی از طریق فعالیت های ورزشی، توسعه و گسترش فرهنگ ورزش در بین جامعه دانشگاهی را از مهمترین اهداف و راهبردهای برنامه های حوزه تربیت بدنی برشمرد.

وی با اشاره به اینکه نقش ورزش برای بهبود سبک زندگی دانشجویی به ویژه دانشجویان ساکن در خوابگاه حائز اهمیت است، دانشجویان را به حضور بیشتر و مثمر ثمرتر در فعالیت های ورزشی فرا خواند و از آنها به عنوان بدنه اصلی حرکت ورزشی که نقشی شتاب دهنده دارند عنوان نمود و تصریح کرد: این اتفاق زمانی می افتد که دانشجو معلمان در اماکن و فضاهای ایمن و استاندارد به فعالیت بپردازند.

وی جذب 24000 دانشجو معلم در سال جاری را نقطه عطف دانشگاه دانست و توسعه زیر ساخت های ورزشی با ملاحظات ذکر شده را از برنامه های مهم اداره کل تربیت بدنی برشمرد که می بایست با همکاری و مساعدت سایر حوزه های دانشگاه محقق شود و بیان داشت همانطور که از اهداف مندرج در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تربیت دانشجو معلمان خلاق و توانا است، برای تحقق این امرباید در حوزه ورزش و تربیت بدنی دانشگاه توجه ویژه شود. 

روحی با اشاره به ارزیابی و ارتقای کارشناسان تربیت بدنی و مسئولین سالنهای ورزشی خاطر نشان کرد:  در برنامه های آینده یک دوره آموزشی به صورت کاملا تخصصی با هدف آشنایی بیشتر مسئولین با قوانین و دستور العمل های جدید و مسائل حقوقی  ورزش برنامه ریزی می شود.

  در ادامه این جلسه مدیران کل ادارات حاضر در جلسه به بیان نظراتی از جمله برگزاری دوره آموزشی حقوق ورزشی ویژه کارشناسان تربیت بدنی و مسئولین سالن های ورزشی، تهیه شیوه نامه و دستورالعمل های اماکن و فضاهای استاندارد ورزشی،  استفاده از خیرین جهت ساخت اماکن ورزشی استاندارد و نظارت بر استاندارد بودن آن، استفاده از پتاسیل سایر دستگاه ها و نهادهای اداری کشور در ساخت اماکن پرداختند.

  در پایان جلسه اعضاء کارگروه تشکیل جلسات منظم و هفتگی با حضور نمایندگان تام الاختیار جهت تدوین شیوه نامه و دستور العمل ها و پیگیری تا تصویب در هیات محترم رئیسه و در صورت لزوم هیات امنا دانشگاه را مورد تصویب قرار دادند.

 

 


| شناسه مطلب: 107643

تعداد بازدید: 786 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران