مراسم تقدیر از برگزیدگان دومین جشنواره سراسری تولید محتوای الکترونیکی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

مراسم تقدیر از برگزیدگان دومین جشنواره سراسری تولید محتوای الکترونیکی دانشگاه فرهنگیان در سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم که با حضور رئیس دانشگاه و مشاوران وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شده بود، رضایی، سرپرست مرکز هوشمندسازی به بیان اهداف جشنواره و شیوه های حمایت از برگزیدگان جشنواره پرداخت.

دکتر خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان، پس از رونمایی از کلیپ جشنواره در سخنانی با اشاره به اهمیت تولید محتوای الکترونیکی در امر آموزش های نوین، گفت: دنیای آموزش های الکترونیکی دنیای جدیدی است، اگر چه هرگز آموزش های رودرور با آموزش های الکترونیکی جبران نخواهد شد.

وی با ذکر نمونه هایی از توسعه آموزش های الکترونیک در جهان و دسترسی کلاس های برگزار شده در دانشگاه های جهان به صورت برخط، افزود: دنیای مجازیِ حالِ حاضر  مملو از آموزش های آنلاین با محتواهای علمی است  که به صورت جذاب و بدون داشتن خستگی و بی حوصلگی برای مخاطب به بیان محتوای علمی با استفاده از ابزارهای فناورانه می پردازد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان، با اشاره به برگزاری برخی دوره ها به صورت الکترونیک در دانشگاه فرهنگیان، اظهار کرد: بویژه در بحث آموزش مهارت آموزان ماده 28 اگر بتوان محتوا را به صورت الکترونیکی ارائه کرد در هزینه ها صرفه جویی خوبی خواهیم داشت.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: به سمت توسعه آموزش های الکترونیکی در دانشگاه حرکت کنیم.

مهندس خسرو سلجوقی، مشاور وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران دیگر مهمان این مراسم بود که به ایراد سخنرانی درباره پروژه های ملی در حوزه تولید محتوای الکترونیکی برای کودک و نوجوان پرداخت.

وی با تاکید بر  ضرورت شناسایی بازار هدف برای تولید محتوا گفت: پیمایش نفوذ استفاده از تلفن همراه و نحوه بهره برداری از آن در میان کودکان 3-5 سال، نشان می دهد که  66 درصد کودکان کشور از تلفن همراه و تبلت برخوردارند و از این میان 87 درصد از آن برای بازی استفاده می کنند  که حاکی از آن است که یکی از فرصت های بزرگ بخش نرم افزار، نه فقط برای بازار ایران بلکه برای صادرات بازی است.

مشاور وزیر فناوری اطلاعات و  ارتباطات، با بیان اینکه در این فرصت بازی به معنای آموزش، سلامت و بهداشت بکار برده می شود، افزود: در حالیکه 87درصد کودکان به دنبال بازی هستند، ضرورت طراحی بازی مناسب برای آنها بیش از پیش مشاهده می شود که از این فرصت به درستی بهره برداری نشده است.

وی ضمن اشاره به سوق یافتن 83 درصد داده های دنیا در قالب های ویدئویی بر ضرورت رتبه بندی بازی ها بر اساس موارد استفاده (سلامت، تهییج هوش و...) و رده بندی سنی تاکید کرد.

سلجوقی با بیان اینکه  با وجود زیر ساخت ها، در سالهای اخیر نفوذ اینترنت در سراسر کشور ازجمله روستاها، افزایش یافته است، تصریح کرد: ولی در این بزرگراه (زیرساخت دسترسی به اینترنت)، ما نه ماشین (محتوا)  داریم نه راننده(کاربر) و نه فرهنگ رانندگی(فرهنگ استفاده از اینترنت) و باید که تولید کنندگان محتوا و فعالان حوزه فناوری این خلاء را پر کنند.

وی با اشاره به اهمیت تربیت و آموزش در دوران طفولیت و کودکی، خاطر نشان کرد: در دین اسلام سن آموزش به  سه دوره هفت ساله تقسیم می شود، که با توجه به اثرگذاری بالا در دو دوره نخست، لزوم تمرکز و اهتمام در امر آموزش و تربیت کودکان در این دوره ها احساس می شود.

مشاور وزیر فناوری اطلاعات و  ارتباطات، ادامه داد: در  کشورهایی مانند آلمان و ژاپن پس از جنگ،  با توجه و تمرکز بر دو شش سال نخستین زندگی  که موثرترین دوره است، توانستند توسعه و رشد پیدا کنند.

 وی  وجود زیر ساخت آماده برای ورود به بخش تولید محتوا  و ارائه خدمات را  از مزیت های فضای مجازی برشمرد که باید از آن برای آموزش های آنلاین و منفعت های اقتصادی بهره جست.

سلجوقی، همچنین پویایی زمان، فشردگی مکان، تکثر و تعدد عددی(انواع محتوا)، پیوستگی و یکپارچگی و گمنامی هویت را از ویژگی های  فضای مجازی دانست که می تواند هم فرصت باشد و هم تهدید و باید آن را تبدیل به مزیت رقابتی خود کرد.

وی کاهش ارتباطات انسانی، اعتیاد اینترنتی و فرد گرایی را از تهدید های فضای مجازی برشمرد و  ادامه داد:   همیشه از نقطه مثبت نگاه کنیم، باید اندیشید چگونه می توان این فضای تهدید آمیز را به فرصت تبدیل کرد و به سمت جمع گرایی و ظرفیت های دیگر برد.

مشاور وزیر فناوری اطلاعات و  ارتباطات، مهمترین بازه روبروی جشنواره های تولید محتوای الکترونیکی را بازی های رایانه ای دانست که باید به طور ویژه به آن به عنوان سرفصل های کلیدی برای ایجاد فرصت های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی توجه کرد.

در ادامه تورعی گزارشی از جشنواره سال ۹۵ و ۹۶ و نحوه داوری آثار و کمیت و کیفیت آثار ارسالی جشنواره ۹۶ ارائه کرد.

همچنین دکتر شریف نیا، مشاور عالی سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره نحوه تجاری سازی طرح های خلاقانه در حوزه تولید محتوای الکترونیکی به بیاین مطلب پرداخت.

در این مراسم کلیه شرکت کنندگان با ارائه فیلم های ۲ دقیقه ای از آثار خود، به توضیح درباره اثر ارسالی پرداختند، همچنین  تقدیر از برگزیدگان جشنواره با اهدای لوح تقدیر  از سوی رئیس دانشگاه و تجلیل از مدیریت امور پردیس های استان قزوین برای مشارکت حداکثری در جشنواره الکترونیکی سال ۹۶ از دیگر برنامه ها بود.

شایان ذکر است طبق وعده مندرج در بخشنامه فراخوان جشنواره کلیه شرکت کنندگان می توانند با ورود به سامانه یادگیری الکترونیکی به نشانی http://lms.cfu.ac.ir   (رمز عبور و نام کاربری افراد کد ملی ایشان می باشد) نسبت به دریافت تقدیرنامه خود اقدام نمایند.

 

                       لینک دسترسی شرکت کنندگان برای دریافت تقدیرنامه                                      http://elearning.cfu.ac.ir/course/view.php?id=199

                     لینک دانلود و مشاهده کلیپ جشنواره و مصاحبه های مربوطه                                   http://elearning.cfu.ac.ir/course/view.php?id=204

.

 


| شناسه مطلب: 111350

تعداد بازدید: 563 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران