حضور دکتر علی نژاد در همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام  با همکاری دانشگاه تهران، در روزهای 8 و9 اردیبهشت 1398 همایش بین المللی "آینده جهان اسلام در افق 1414 ش" را برگزارکرد.

علاوه بر رئیس مجلس شورای اسلامی؛ در همایش بین المللی ”آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی“ دکتر سید رحیم صفوی رئیس همایش، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران و دکتر ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو سخنرانی کردند.
برگزاری 20 نشست تخصصی در موضوعات آینده سیاست و امنیت در جهان اسلام، آینده اقتصاد در جهان اسلام، آینده تمدن، فرهنگ و ارزش ها در جهان اسلام، آینده علم و فناوری در جهان اسلام و آینده محیط زیست در جهان اسلام از دیگر برنامه های این رویداد بین المللی است. همچنین  در این همایش از پویش ”یک مسئله یک راه حل“ رونمایی شد.

در این همایش مطرح شد: جهان اسلام و به ویژه منطقه ی غرب آسیا در سالهای اخیر کانون تحولات مهم و بحران های متعدد بوده است. مسائلی که برخی در سالهای اخیر بوجود آمده و برخی دیگر ریشه در دهه ها و بلکه سده های گذشته دارد. به دلیل اهمیت موضوع، تا کنون کتب و مقالات بسیاری تدوین شده، تحقیقات زیادی انجام شده و نیز همایشهای متعددی برگزار شده است. اما نقطه اشتراک اکثر این مطالعات، پسینی بودن و فقدان رویکرد آینده پژوهانه است. دینامیک پیچیده منطقه و خلاء وجود تصویری دقیق بر پایه ی مطالعات روشمند از آینده های محتمل و مطلوب پیش رو، تصمیم سازی و تدوین استراتژی برای آینده را با مشکل مواجه نموده و هزینه تصمیمات کلان را افزایش داده است. جمهوری اسلامی ایران بعنوان قدرت منطقه ای که بطور فعالانه در تحولات منطقه حضور داشته و مدام در حال تاثیرگذاری و تاثیرپذیری از این تحولات است، لاجرم نیازمند شناخت تحولات حال و آینده، و تدوین استراتژی برای آینده های محتمل و ریل گذاری برای آینده مطلوب است.


| شناسه مطلب: 138937

تعداد بازدید: 106 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران