با حضور دکتر حداد عادل در دانشگاه فرهنگیان انجام شد:

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه فرهنگیان با فرهنگستان زبان و ادب فارسی

تفاهم نامه همکاری میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دانشگاه فرهنگیان در زمینه توانمندسازی استادان دانشگاه و ارتقای علمی و ادبی معلمان بویژه دانشجومعلمان زبان و ادبیات فارسی  و علوم تربیتی به امضا رسید.

در این جلسه که  با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل عضو هیات امنای دانشگاه فرهنگیان و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دکتر حسین خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان برگزار شد،  دکتر حداد عادل با بیان اینکه افتخار بنده است که همچنان آموزش و پرورشی هستم گفت: خوشحال هستم که به عنوان فردی که از آموزش و پرورش برآمده و هنوز هم با این سازمان ارتباط دارم شناخته شوم و همواره سعی کرده ام در جلسات هیات امنای دانشگاه به صورت فعال شرکت کنم.

وی زبان فارسی را در کنار دین اسلام یکی از دو رکن هویت ملی ما ایرانیان دانست و اظهار کرد: قوت زبان فارسی به معنی قوت ملیت و ملت ماست و اقتدار فرهنگی برای ما  به همراه دارد.

 عضو هیات امنای دانشگاه،  ضعف و آسیب در این زبان را به معنی آسیب هویت ملی برشمرد و افزود: فرهنگستان زبان و ادب فارسی وظیفه حفظ زبان،  آسیب شناسی خطراتی که این زبان را تهدید می کند، چاره اندیشی برای جلوگیری از آسیب و درمان آن را بر عهده دارد.

 وی با بیان اینکه در فرهنگستان تاکنون بیش از شصت هزار معادل فارسی برای لغات و اصطلاحات خارجی مصوب کرده و انتشار داده ایم، خاطر نشان کرد: طی سی سال تاسیس این فرهنگستان توفیقات بسیاری از جمله در بخش های واژه گزینی، تالیف فرهنگ جامع زبان فارسی، تالیف انواع دانشنامه، همکاری با استادان و صاحبنظران رشته های مختلف برای ارتقای زبان فارسی علمی، ارتقای دانش واژه گزینی در کشور، تاسیس دوره کارشناسی ارشد واژه گزینی در فرهنگستان، تاسیس کتابخانه  غنی زبان و ادبیات فارسی و  انتشار 10 مجله علمی پژوهشی به دست آمده است.

 دکتر حداد عادل برای حفظ زبان فارسی پرسودترین سرمایه گذاری را سرمایه گذاری در آموزش و پرورش عنوان و تصریح کرد: به جای آموزش بزرگسالان و تصحیح غلط صحبت کردن و نوشتن آنان می توان  نسل آینده را به گونه ای در دوران تحصیل تربیت کنیم که این مشکلات به وجود نیاید.

 وی با بیان اینکه برای رفع معایب ادبی و زبان باید در مدارس پایه های زبان را استحکام ببخشیم، خاطر نشان کرد:  در همه جای دنیا یکی از وظایف آموزش و پرورش به ویژه در دوران تحصیلات عمومی، تعلیم زبان کشور است و تعلیم زبان جزء وظایف اصلی آموزش و پرورش است.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، آموزش زبان فارسی را از  دروس اصلی و جدی برشمرد و گفت: در فرهنگستان نیز از 8 سال پیش گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی  تاسیس شده که  دغدغه اصلی آن مسئله آموزش زبان بوده است.

دکتر حداد عادل همچنین اضافه کرد:  حدود 2 الی 3 سال پیش تصمیم بر آن شد تا درهای فرهنگستان به روی دانش آموزان و معلمان به ویژه معلمان ادبیات باز شود و امیدوارم با ایجاد پل ارتباطی بین دو دستگاه، آشنایی و همکاری ها افزایش یابد.

 وی حلقه اتصال فرهنگستان  با آموزش و پرورش را دانشگاه فرهنگیان برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با امضای این تفاهم نامه، آشنایی عمومی معلمان تربیت یافته دانشگاه فرهنگیان  (به ویژه معلمانی که در دوره ابتدایی و دبیرستان برای آموزش زبان تربیت می شوند) با فرهنگستان افزایش یابد و تصویر درستی از زبان فارسی و فرهنگستان ارائه شود.

دکتر حداد عادل با معرفی دکتر ذوالفقاری به عنوان نماینده فرهنگستان برای پیگیری و اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه بر آمادگی کامل  فرهنگستان برای افزایش دانش زبانی و ادبی دانشجومعلمان تاکید کرد.

 دکتر خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان نیز  هویت هر ملتی را فرهنگ و زبان آن ملت دانست و افزود: ادبیات هر ملت می تواند در روح آن ملت تاثیر به سزایی بگذارد؛ چنانکه بسیاری از کشورها به آثار ادبی، نویسندگان و بزرگان ادبی خود شناخته شده و افتخار می کنند.

وی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را رصد خانه زبان و ادبیات کشور دانست  و بر تاثیر و نقش مثبت آن در دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد.

رییس دانشگاه فرهنگیان، زبان و ادبیات فارسی را جزء 4 زبان کلاسیک و از غنی ترین زبان های دنیا دانست که هویت و بنیان خود را حفظ کرده است.

 وی انعقاد این تفاهم نامه را فرصتی برای برخورداری دانشگاه فرهنگیان از ظرفیت فرهنگستان برای ارتقای زبان فارسی کشور و معلمان برشمرد و بر ضرورت اهتمام جدی در راستای اجرایی کردن آن تاکید کرد.

 ارائه گزارشی از ظرفیت های پژوهشی دانشگاه فرهنگیان و سیاست های اصلی دانشگاه در تکریم پژوهشگر و ترویج فرهنگ و گفتمان پژوهش از سوی دکتر علی باقر طاهری نیا معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بود.

وی همچنین با برشمردن زمینه های همکاری بین دو دستگاه از جمله ارائه خدمات آموزشی، علمی و پژوهشی، برخورداری از کتابخانه غنی فرهنگستان و پایان نامه های موجود در زمینه کتاب های درسی مرتبط با زبان و ادبیات، انجام همکاری در خصوص طراحی و بازنگری برنامه های درسی و ارتباط استادان دو نهاد را ضروری دانست.

تبیین نوع و ضرورت همکاری بین فرهنگستان و دانشگاه فرهنگیان توسط دکتر ذوالفقاری نماینده فرهنگستان زبان و ادب فارسی پایان بخش این برنامه بود.

 


نظرات کاربران