به همت معاونت دانشجویی اداره کل مشاوره، بهداشت و سلامت برگزار شد:

دومین دوره از سلسله مباحث زندگی هدفمند و طراحی آینده

به همت معاونت دانشجویی اداره کل مشاوره، بهداشت و سلامت؛ دومین دوره از سلسله مباحث "زندگی هدفمند و طراحی آینده" با حضور مدرس کشوری "دکتر شاهین فرهنگ" در راستای توسعه فردی همکاران حوزه ستادی دانشگاه فرهنگیان یکشنبه 27 مرداد 98 در سالن شهید باهنر برگزار شد.

دکتر فرهنگ در ابتدای سخنانش با معرفی کتاب زندگی هدفمند برای دانش آموزان، بیان کرد: شکل گیری یک زندگی هدفمند باید از دوران کودکی آغاز شود. این استاد برجسته با بیان اینکه انسان های موفق به داشته ها و خواسته هایشان تکیه می کنند، افزود: 3 گروه هستند که با گفتن هیچی، همه چی و هرچی به اهدافشان نخواهند رسید زیرا هدفشان دقیق و مشخص نیست.

وی  با بیان سوالاتی چون: آیا لزومی به هدف گذاری وجود دارد؟ یک هدف خوب چه مشخصاتی دارد؟ به کدام یک از اهداف زندگی ام توجه کنم؟ آیا راهی هست که راحت، خوشایند و آسان به اهدافم دست پیدا کنم؟ چرا برخی انسان ها، راحت و آسان به خواسته های خود می رسند و برخی هرگز، مباحثی را مطرح کرد.

فرهنگ با اشاره به آیات قران کریم مثال های واقعی از هدف گزینی، آینده نگری و مسئول بودن را بیان کرد.

وی با اشاره  به سخن امام علی (ع) مبنی بر اینکه "بزرگ فکر کنید و کوچک عمل کنید" توضیح داد: در زندگی اهداف بزرگی را انتخاب کنید ولی برای تحقق اهداف، آن را به چند قسمت (اهداف یک ماهه، یک ساله، و چشم انداز 5 ساله) تقسیم کنید.

وی در خصوص مسائلی چون تفاوت مقصد، ارزش ها و هدف، انتخاب اهداف اصلی، متعالی بودن اهداف، قابل حصول بودن اهداف، محدودیت ذهنی ممنوع، تعیین جزئیات اهداف، تعیین زمان دسترسی به اهداف، خرد و کوچک کردن اهداف، مکتوب کردن اهداف، لزوم دارا بودن پشتکار، اشتباه و شکست، ریسک پذیری، درنظر گرفتن سایرین و تعداد اهداف مباحثی را بیان کرده و  موضوعات را با تمرین های عملی برای همکاران شفاف نمود.

بفرهنگ ادامه داد: برای این که بتوانید یک برنامه ریزی منسجم برای زندگی خود و خانواده و آینده خود داشته باشید لازم است ابتدا اهدافتان را به صورت صحیح شفاف نمایید و سپس راه های دستیابی به آن ها را نیز بیابید تا بتوانید در زندگی موفق شوید.

گفتنی است بسته کامل دوره اول و دوم زندگی هدفمند و طراحی آینده برای کلیه مراکز مشاوره سراسر کشور در قالب DVD  جهت بهره مندی دانشجومعلمان در سال تحصیلی جدید ارسال خواهد شد.


| شناسه مطلب: 147697

تعداد بازدید: 241 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران