حجت الاسلام و المسلمین دادگر در مراسم بزرگداشت عید سعید غدیرخم در سازمان مرکزی دانشگاه:

اگر انسان در مسیر تعالی و رسیدن به کمال باشد، رهبر و مجرای آن ولایت است

حجت الاسلام و المسلمسن دادگر در مراسم بزرگداشت عید غدیر گفت: رسیدن به کمال از مجرای ولایت و مبتنی بر قلب و عقل بر مبنای کتاب الله و عترت به عنوان ثقل اکبر است و تمسک به این دو موجب کمال و دست پیدا کردن به حقیقت دین است.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی، در مراسم عید سعید غدیر خم، ضمن تبریک این روز بزرگ به عنوان عید الله اکبر، عید ولایت و امامت به همه ارادتمندان به ساحت اهل بیت به ویژه امیرالمومنین (علیهم السلام) بیان کرد: درک این عید و استفاده از برکات آن با توجه و معرفت و نیز ارتباط عقلی  و قلبی با صاحب ولایت، موجب سرعت متناسب در دست یابی به معنویت و حیات طیبه و نهایتاً کمال و سعادت است. 

 وی با اشاره به آیه ۳سوره مائده، شان نزول و دلالت آن را  ولایت امیرالمومنین برشمرد و گفت: سوره مائده آخرین سوره نازل شده بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) بود که طی آن بنا بود آخرین شرایط بعد از خاتم انبیاء در نظام هستی رقم بخورد، این آیه، آیه  کمال است که دین با آن به تکامل رسید و تکلیف و مسیر آن در این عالم تا زمان های متمادی و انتهای این عالم روشن شد.

حجت الاسلام والمسلمین دادگر، با بیان اینکه  ولایت در حقیقت ثقل اصلی و اکبر نظام هستی است، خاطر نشان کرد: اگر انسان در مسیر تعالی و رسیدن به کمال باشد، رهبر و مجرای آن ولایت است.

وی  ارتباط با ولایت را  ارتباطی قلبی و عقلی دانست و افزود: هردو توام با هم است که ما را می تواند به کمال انسانی رهنمون کند، رسیدن به کمال از مجرای ولایت و مبتنی بر قلب و عقل، بر مبنای کتاب الله و عترت به عنوان ثقل اکبر است و تمسک به این دو  موجب کمال و دست پیدا کردن به حقیقت دین است.

 مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی، ادامه داد: این دو  نقش بسیار مهمی در نظام تکوین و تشریع که بر عهده ولایت است داشته که در زمان ائمه معصومین (علیهم السلام) به وسیله آنان بوده و در غیبت حضرت ولی عصر (عج)، استمرار آن بر عهده ولی فقیه می باشد؛ این حرکت حرکتی دائمی است و اگر انسان به دنبال کمال است تا انتها باید دنبال کند تا نهایتا به کمال دست یابد، پس این حرکت، مقطعی یا احساسی نیست و بلکه حتی عقلانی و فلسفی محض هم نیست، بلکه عواطف و عقلانیت هر دو با هم هست. 

وی، با بیان اینکه علمای شیعه و اهل سنت در اصل این اتفاق  یعنی حجت الوداع و معرفی امیرالمؤمنین(علیه السلام) تردیدی ندارند و اختلاف مبنایی و موضوعی در اساس آن نیست، تصریح کرد: در دو امر اختلاف نظر وجود دارد در زمان و علت نزول، شیعه معتقد است که پیامبر اکرم(ص) برای بعد از خود در غدیر خم تکلیف امت را روشن کرد و آن امر اداره، زعامت و ولایت بر مومنین و موحدین است و  برادران اهل سنت معتقد هستند در عرفات  این اتفاق برای فراموش نکردن محبت و دوست داشتن  علی(علیه السلام) بوده که گرچه مهم ولی نازل ترین سطح ولایت است.

حجت الاسلام دادگر  ولایت را تنها در طیف مسلمین ندانست و گفت: دو ولایت وجود دارد ولایت الله  که ولایت خداوند، انبیا و اولیا  در طول ولایت الله است و ولایت کفر و طاغوت که در حال حاضر ولایت امریکای جنایتکار و استکبار است.

وی، مبنای اصلی ولایت را دو ثقل قرآن و اهل بیت علیهم الاسلام  و جوهر آن را ایمان به غیب برشمرد و اظهار کرد: علم لدنی که بخشی از علم الله است،  انبیاء به عنوان صادق ترین و عالم ترین فرد نسبت به بشریت در زمینه فهم نظام هستی، از آن برخوردارند و آن را درک می کنند  و می توانند از حقایق هستی اخبار بدهند .

مسئول دفتر نهاد دانشگاه، ولایت طاغوت را پوشش عاریتی - پوشالی دانست و گفت: خوشا به سعادت کسانی که تحت ولایت حق و در صراط  مستقیم الهی حرکت می کنند و عمل و محبت بر این اساس می ورزند.
وی، در پاسخ به این سوال که در عصر غیبت که از ارتباط مستقیم با ولی الله اعظم محروم هستیم تکلیف چیست؟ خاطر نشان کرد: در این عصر باید به هدایت های که از سوی انبیا و اولیا و ائمه صورت گرفته شده و  فقیه جامع الشرایط که مبنای کار او ثقلین و عمل او بر اساس اجتهاد و تقوا بوده ، مراجعه کنیم.

حجت الاسلام دادگر، در پایان خاطر نشان کرد: حرکت در مسیر ولایت فقیه و عمل به منویات ولی فقیه، کمک به تحقق ولایت الله و یاری امام زمان(عج) و امیرالمؤمنین (علیه السلام) است.


| شناسه مطلب: 147923

تعداد بازدید: 398 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران