رییس دانشگاه در آیین استقبال از دانشجومعلمان پسر:

نسبت به نظام تعلیم و تربیت و کتاب های درسی نقاد باشید تا بتوان از فکر جوان شما بهره برد

دکتر خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان در مراسم استقبال از دانشجو معلمان پسر در پردیس شهید چمران تهران ضمن تبریک حلول سال تحصیلی و تسلیت ایام، انقلاب عاشورا را انقلابی فرهنگی برشمرد که برای نجات جامعه از انحراف بزرگ انجام شده بود و گفت: قیام عاشورا پیروزترین قیام به ظاهر شکست خورده بود و علت جاودانگی این قیام کامل بودن ان است.

وی در ادامه با بیان روایتی از پیامبر اکرم(ص) در ارزش و منزلت والای معلمی، خاطر نشان کرد: در دین اسلام علم و دانش ارزشمند و آموختن و آموزاندن هر دو ارجمند است.

دکتر خنیفر اعتماد به معلم را بالاترین میزان اعتماد در میان اصناف و شغل ها دانست و افزود: هنوز در درون ذهن جامعه معلم مورد اعتمادترین فرد هم زیست ماست.

رییس دانشگاه فرهنگیان ضمن تبریک انتخاب معلمی اظهار کرد: انسان و زندگی او محصول دو چیز است استفاده از فرصت ها و انتخاب های او، یکی فرصت جوانی یعنی اوج شدن ها، فرصت ورزش و هنر آموزی در این سن و دیگری انتخاب هایی او در زمینه شغل، رشته تحصیلی، انتخاب دوست و همراه و ... است.

وی با اشاره بر اهمیت انتخاب دوست با بیان اینکه نوع سخن، قضاوت و حرکت شما نشانگر شخصیت شماست، گفت: بسیاری از انسان های معمولی در ارتباط با آدم های بزرگ، ارتقاء یافتند.

دکتر خنیفر با اشاره به وجود 138 نشریه و 1200 تشکل در دانشگاه فرهنگیان به دانشجومعلمان توصیه کرد: در این تشکل ها فعال باشید، در دانشگاه فرهنگیان منفعل نباشید تا دانشگاه از پتانسیل، ظرفیت و توانمندی شما  در پردیس ها و مراکز برخوردار شود.

وی با بیان اینکه دانشجویان ایده ها و پیشنهادات خود را بیان کنند، تصریح کرد: نسبت به نظام تعلیم و تربیت و کتاب های درسی نقاد باشید تا بتوان از فکر جوان شما بهره برد، یک معلم شایسته می تواند نظام آموزشی را عوض کرده و بهبود ببخشد.

رییس دانشگاه فرهنگیان در ادامه، فرصت شناسی، فرصت شکاری، چابکی، داشتن خلاقیت و نوآوری، شنود موثر، استفاده از تجارب اساتید دانشگاه، داشتن انگیزه لازم، عدم خست علمی و آموزش و بیان تجربیات به دیگران را از ویژگی های معلم شایسته برشمرد.

وی اصلاح سبک زندگی را از دیگر موارد مورد توجه دانست و اظهار کرد: تعامل صحیح با دنیای مجازی و مدیریت آن، مطالعه به وقت و درست، تغذیه صحیح و تهذیب نفس از دیگر مواردی است که باید مورد توجه باشد.

دکتر خنیفر با تاکید بر اهمیت مباحث معنوی و مناسکی در دوران دانشجویی همچنین تواضع در برابر اساتید به عنوان معدن تجربه و یاد گرفتن دروس همراه با کسب مهارت لازم را از دیگر مباحثی دانست که باید دانشجومعلمان به آنها بپردازند.

 


نظرات کاربران