در پردیس شهیدان پاکنژاد استان یزد برگزار شد:

همایش آشنایی با دیابت

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان یزد، با توجه به شیوع روزافزون بیماری دیابت در جامعه ایران و با عنایت به اهمیت و لزوم آگاهی دانشجو معلمان در خصوص علائم بیماری دیابت، درمان و نیز راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری؛ همایش دیابت با حضور دکتر احمدی از مرکز بهداشت یزد، در روز سه شنبه  12 آذر ماه 98 در پردیس شهیدان پاک نژاد یزد برگزار شد.

دکتر احمدی، ضمن اشاره به تغذیه ناسالم به عنوان یکی از چهار عامل تهدید کننده سلامت ایرانیان، گفت: بیماران دیابتی علاوه بر به موقع مصرف کردن داروها بایستی تغذیه سالم و صحیحی داشته باشند.

دکتر احمدی در این همایش، انواع دیابت را به دیابت نوع یک، دیابت نوع 2، دیابت بارداری و دیابتی که در اثر اختلال در پانکراس به دلیل بیماری و یا جراحی ایجاد می شود تفکیک نمود.

وی،  پرخوری، پرنوشی، پر ادراری، کاهش شدید وزن (به ویژه در کودکان)، تاخیر در بهبود زخم و تاری دید را از علائم دیابت عنوان کرد، و افراد دارای اضافه وزن، فشار خون بالا، چربی خون، سابقه دیابت در بستگان درجه یک و ... را افراد در معرض خطر دیابت برشمرد.

کارشناس مرکز بهداشت ادامه داد: داشتن شیوه های زندگی (غذای سالم، تحرک کافی و عدم استفاده از دخانیات)، کنترل وزن، کنترل استرس و فشارهای روانی از عوامل پیشگیری از دیابت است.

وی، کنترل ادواری و منظم قند خون، توجه به زخم ها و مراقبت دقیق از آن، مصرف منظم داروها و انسولین، استفاده از مشاوره پزشک معالج و متخصص تغذیه را از جمله اقداماتی دانست که مبتلایان به دیابت باید رعایت کنند.


نظرات کاربران