اظهارات صریح دانشجومعلمان در روز دانشجو

مراسم گرامیداشت 16 آذر روز دانشجو با حضور رئیس دانشگاه فرهنگیان و اعضای هیات رئیسه و همراهی دانشجومعلمان دختر و پسر از پردیس ها و مراکز استان تهران در پردیس نسیبه تهران برگزار شد.

 در این مراسم ضمن تبریک و گرامیداشت روز دانشجو و تاکید بر کرامت دانشجویان و پیگیری مطالبات آنان در راستای وظایف دانشگاه از سوی هیات رئیسه، دانشجومعلمانی به نمایندگی از میان تشکل ها و کانون های دانشجویی به بیان دغدغه ها و مطالبات خود پیرامون دانشگاه فرهنگیان و نظام تعلیم و تربیت پرداختند.

 

در این مراسم علیرضا کریمی فعال مناظرات دانشجویی به عنوان نخستین دانشجومعلم، با اشاره به اهمیت حضور و نقش دانشجویان در بررسی مسائل و مشکلات، بر اهمیت دانشگاه و دانشگاهیان در رشد و توسعه کشور تاکید کرد.

وی در سخنان خود با تاکید بر لزوم اهمیت افزایش ارتباط میان دانشگاه فرهنگیان به عنوان خط مقدم رشد و توسعه با وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و نهادهای علمی به کمبود بودجه فرهنگی به عنوان دغدغه اصلی فعالان فرهنگی و لزوم حمایت مسئولان کشور و آموزش و پرورش از جایگاه و شان دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد.

 در ادامه مریم مصیبی نماینده دبیران شورای صنفی دانشگاه، دانشگاه فرهنگیان را دارای پتانسیل بالا در جذب و پرورش نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش دانست و با اشاره به حضور رتبه های برتر و نخبگان در دانشگاه بر توجه به سرانه رفاهی و دانشجویی و کسر حقوق دانشجو معلمان اشاره کرد.

وی همچنین در ادامه بر لزوم تجهیز فضای آموزشی دانشگاه به فناوری روز با توجه به وجود کلاس های هوشمند در مدارس و استفاده از اساتید مجرب و متعهد، غنی سازی فعالیت های فرهنگی و امکان استفاده دانشجومعلمان از فضاهای فرهنگی، ورزشی و... آموزش و پرورش و فرهنگیان اشاره کرد.

مرتضی فتحی نماینده دبیران انجمن های علمی نیز با اشاره به مشکلات نظام آموزشی از جمله کلاس های کنکور و تبعیض آموزشی در سخنان خود، در ادامه عدم تناسب هیات علمی دانشگاه با تعداد دانشجویان، لزوم ارتقای سهمیه جذب هیات علمی دانشگاه، ایجاد بستر و ارائه طرح های تشویقی برای حضور نخبگان در دانشگاه فرهنگیان و به تبع ان آموزش و پرورش، رفع توقف 3 ساله دانشجومعلمان برای ادامه تحصیل، تاکید بر پذیرش دانشجو از مسیر دانشگاه و تربیت معلم با توجه به تربیت محوری و دغدغه مندی آنان برای حرفه معلمی را از دغدغه های دانشجویان عنوان کرد.

همچنین سارا مسافریان  نماینده دبیران کانون های فرهنگی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به نقش کانون ها و فعالیت دانشجویان  در این کانون ها در تعالی و رشد همه جانبه آنان،  لزوم ایجاد فضای فیزیکی مناسب برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، فراهم آوردن امکانات سخت افزاری، جذب اساتید مجرب و متناسب با فعالیت های کانون ها، اختصاص سرانه فرهنگی مناسب، تقویت دروس مهارتی، ترویج فرهنگ گفتگو و ارائه نقدهای ارزشمند و فراهم کردن زمینه مشارکت تمام ارکان دانشگاه در امور فرهنگی، اجتماعی و تربیتی را از جمله دغدغه ها و مطالبات برشمرد.

وحید پوریان نماینده دبیران تشکل های جامعه اسلامی، با اشاره بر تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت راهبردی دانشگاه فرهنگیان، بر توجه و حمایت مسئولان در قبال جذب حداکثری دانشجومعلمان در راستای نیاز آموزش و پرورش تاکید کرد.

وی به لزوم رشد بودجه متناسب با افزایش پذیرش، جذب هیات علمی متعهد، مجرب و انقلابی، لزوم توسعه انقلابی در تمام بخش های دانشگاه، توجه به سرانه دانشجویی در راستای پرورش و شناسایی استعداد های دانشجویان و استفاده از ظرفیت نخبگان، غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان و ارتقاء جایگاه و شان دانشگاه اشاره کرد.

در ادامه ندا خلیل نژاد، نماینده هیات مذهبی  بر لزوم برگزاری دوره ها و کلاس های بصیرت افزایی و معرفتی و لزوم تخصیص بودجه برای برپایی هیات مذهبی در پردیس و مراکز تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره بر لزوم التفات و حمایت از مسائل دینی و مذهبی، دعوت از چهره های شاخص و تاثیرگذار در دوره های بصیرت افزایی و تغیر نگرش از نگاه حداقل به حداکثری به موضوع و فراهم کردن زمینه حداکثری در هیات مذهبی را از مسائل مورد توجه دانست.

حمیدرضا قائم پناه دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی نیز با تاکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان در نگاه مقام معظم رهبری و لزوم جدی گرفتن و توجه به آن، گفت: کرامت و شان دانشجو معلم به عنوان آینده سازان بسیار پر اهمیت است.

زهرا مطلبی نماینده مدیران مسئول نشریات دانشجویی با بیان کارکردهای اجتماعات دانشجویی بویژه نشریات دانشجویی، به اختصاص بودجه و امکانات شایسته برای فعالان نشریات دانشجویی، بر لزوم برگزاری جشنواره نشریات و رتبه بندی آنها، برگزاری دوره های آموزشی برای نشریات، تسریع و تسهیل در امر کسب مجوز نشریات و حضور دانش آموختگان فعال  فرهنگی در پردیس ها اشاره کرد.

همچنین محمد اکبرپور  نماینده تشکل های انجمن اسلامی  نیز با اشاره به مسائل ناشی از کمبود معلم به بیان مطالبی در خصوص، طرح رتبه بندی معلمان، روزآمدی برنامه های آموزشی، راه اندازی نهادهای حامی معلمان، بودجه های فرهنگی، توجه به محتوای کتاب های درسی و... پرداخت.

 

 

 


نظرات کاربران