دکتر کیانی در نخستین سمپوزیوم تربیت معلم تطبیقی:

کیفیت در آموزش، کلیدی ترین نکته امر تربیت معلم است

 

دکتر کیانی معاون نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت در دومین روز از نخستین سمپوزیوم تربیت معلم تطبیقی یکشنبه 5 آذر با اشاره به پژوهش های پیشین، کیفیت در آموزش را از نکات کلیدی امر تربیت معلم دانست و گفت: معلمان با تاثیر گذاری قریب به 30 درصدی در یادگیری دانش آموزان در سطوح بالای آموزش هستند.

وی با تاکید بر نیاز مبرم به ایجاد شایستگی های حرفه ای برای ارتقاء کیفیت تدریس و بهینه سازی آن خاطر نشان کرد: برنامه آموزش عالی ما در این راستا دچار تحول و نوسازی شده و حرکت پذیری و تاثیر گذاری تربیت معلم در شرایط و زمینه کشور، خود  را در دستورکار قرار داده است.

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت با بیان اینکه در سال های گذشته، آموزش قبل از خدمت بسیار مورد توجه بوده و قوانین مشخصی در ارتقای کیفیت تدریس رخداده است تصریح کرد: امروزه بسیاری با هدف بررسی نقاط ضعف و تاکید بر نقاط قوت برنامه خود در تربیت معلم به انجام پژوهش های تطبیقی پرداخته اند.

وی با تاکید بر مورد توجه قرار گرفتن دانشگاه فرهنگیان به عنوان متولی امر تربیت معلم در کنار تربیت دبیر شهید رجایی به ارائه گزارشی از وضعیت پردیس ها و مراکز دانشکاه فرهنگیان، شیوه های پذیرش دانشجو و طول دوره تحصیل پرداخت.

دکتر کیانی با بیان اینکه در سال های اخیر در راستای حمایت ها و تاکیدات مقام معظم رهبری همواره در دستگاه تعلیم و تربیت کشور  دغدغه ارتقای کیفیت تربیت معلم بوده است، پذیرش دانشجو پس از پذیرفته شدن در کنکور، انجام مصاحبه های گزینشی و سنجش کسب شایستگی های معلمی دانشجو معلمان را از شرایط اعطای گواهی شایستگی معلمی حرفه ای در ایران برشمرد.

وی با اشاره به تصویب برنامه درسی تربیت معلم براساس معماری کلان در دانشگاه فرهنگیان آن را مرتبط با کسب دانش تخصصی و عمومی، شایستگی های اصلی معلمی و تدریس عملی دانست.

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت در ادامه برسنجش عملکرد دانشجویان در کنار ارزشیابی عمومی با هدف ارزیابی میزان کسب شایستگی معلمی از سوی دانشجویان و ایجاد انگیزه در ارتقای کیفیت تدریس را بخشی از فرایند اعطاءگواهی و مجوز تدریس دانشجو معلمان عنوان کرد.

وی با اشاره به گونه های مختلف سنجش توصیفی و عملکرد دانشجویان خاطر نشان کرد: می بایست تدریس تاثیر گذار را به پراهمیت ترین دغدغه تبدیل کرد تا معلمانی اثر بخش داشته و بتوان کارایی و بازدهی معلمان را به درستی در جهت کیفیت تدریس سنجید.

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت با بیان اینکه  اکنون برنامه تربیت معلم جهانی برای ورود دانشجویان شیوه های سختگیرانه تری را دنبال می کند اظهار کرد: باید به این نکته پرداخت که به چه کسایی مجوز تدریس داده شود، چطور پذیرفته شوند با چه فرایندی و چگونه فارغ التحصیل شده و معلم شوند.

وی در ادامه به الزامات ورود به برنامه تربیت معلم در چند کشور دیگر ازجمله سنگاپور، ژاپن و... اشاره کرد و افزود: توانایی انجام مسئولیت حرفه ای معلمی، نداشتن سوء سابقه و اعتیاد، محدودیت سنی پذیرش در کنکور و پذیرفته شده تمام وقت دانشجوی تربیت معلم از جمله مسائلی است که در این  پزوهش مورد مقایسه قرار گرفته و تشابه های و تفاوت هایی نیز کسب شده است.

کیانی همچنین با تاکید بر اهمیت کارورزی، به مقایسه آن در کشورهایی از جمله ایران و آلمان، بر اساس معیارهایی مانند طول زمان، ماهیت و شیوه نظارت پرداخت و گفت: تحقیقات نشان داده که دوره های کارورزی آسانترین دوره بوده و جنبه تشریفاتی دارند که نشان می دهد ناظران به عنوان ارزیابان کارورزی نتوانستن نقشد خود را خوب ایفاء کنند و این دوره کارورزی اثر بخشی لازم را نداشته است.

وی در ادامه بر اهمیت  همکاری مطلوب مدرسه و دانشگاه در این خصوص تاکید کرد.


| شناسه مطلب: 92926

تعداد بازدید: 268 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران