پیوستن انجمن دانشجویان فیزیک دانشگاه فرهنگیان به انجمن جهانی دانشجویان فیزیک

پیوستن انجمن دانشجویان فیزیک دانشگاه فرهنگیان به انجمن جهانی دانشجویان فیزیک

انجمن جهانی دانشجویان فیزیک (IAPS) با هدف ایجاد یک اجتماع جهانی از دانشجویان فیزیک برای فعالیت در یک فضای صلح آمیز در سال 1987 به صورت رسمی شروع به فعالیت نمود. اعضای شورای اصلی این انجمن  که در رأس اجرایی این انجمن قراردارند، توسط کمیته های ملی و محلی انتخاب می شوند و به طور منظم بر فعالیت های اصلی و فرعی انجمن نظارت می کنند.

 

از سال 1987، انجمن جهانی دانشجویان فیزیک در راستای حمایت از روابط دوستانه و همکاری بین دانشجویان فیزیک از سراسر جهان مشغول به فعالیت بوده است. این انجمن از اعضای خود در فعالیت های علمی و حرفه ای، و همچنین  در بحث و گفتگو در مورد مسائل علمی، اجتماعی و فرهنگی حمایت می کند. انجمن جهانی دانشجویان فیزیک یک سازمان غیر دولتی شناخته شده است که توسط دانشجویان فیزیک از سراسر جهان با روح درک متقابل و برابری رهبری می شود. مهم ترین گردهمایی سالانه این انجمن، «کنفرانس بین المللی دانشجویان فیزیک» (ICPS) است که هر ساله در تابستان در یک کشور برگزار می شود. این گردهمایی که با حضور بیش از 400 نفر از دانشجویان فیزیک از سراسر دنیا برگزار می شود بزرگترین کنفرانس در این رشته به شمار می رود. از جمله مهم ترین برنامه های این انجمن می توان به: بازدید از مؤسسات تحقیقاتی جهانی، مدارس تابستانه، برنامه های تبادل و جلسات چند ملیتی در سراسر جهان، ترنومتر جهانی فیزیک (پلانک)، روز مدرسه ی فیزیک اشاره کرد.

 

انجمن جهانی فیزیک و دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان با استفاده از بورسیه ی آموزشی 500 یورویی این انجمن تحت حمایت مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه با شرکت در برنامه ی روز جهانی مدرسه ی فیزیک با موضوع انرژی و محیط زیست در آبان ماه 1395 فعالیت خود را در این انجمن شروع نمود. روز جهانی مدرسه ی فیزیک 1395 که با شرکت سراسری دانشجویان فیزیک دانشگاه فرهنگیان از سراسر پردیس های کشور در قالب 50 تیم در مناطق محروم اجرا شد، به عنوان گسترده ترین اجرا از سوی انجمن جهانی انتخاب شد.

 

در تابستان 1396 با حضور آقای امیرحسین پاینده، فارغ التحصیل دبیری فیزیک دانشگاه فرهنگیان در کنفرانس جهانی فیزیک 2017 در تورین ایتالیا  و دفاع از برنامه های اجرایی انجمن دانشجویان فیزیک دانشگاه فرهنگیان گامی مؤثر برای زمینه سازی پیوستن انجمن دانشگاه به انجمن جهانی دانشجویان فیزیک برداشته شد و با حمایت مدیریت همکاری های علمی بین المللی دانشگاه فرهنگیان، در آذرماه 1396 ، انجمن دانشجویان فیزیک دانشگاه فرهنگیان با امضای تفاهمنامه به عضویت رسمی این انجمن جهانی در آمد.


| شناسه مطلب: 93984

تعداد بازدید: 511 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران