دکتر خنیفر در مراسم تکریم و معارفه معاونان دانشگاه:

کار فرهنگی و آموزشی ماموریت و وظیفه اصلی معلمین، کاری بسیار سخت و حساس است

دکتر حسین خنیفر؛ سرپرست دانشگاه فرهنگیان در مراسم تکریم از خدمات ارزنده و  معارفه معاونان فرهنگی اجتماعی و نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت، ضمن قدردانی از تلاش آقایان حجت الاسلام عابدی و دکتر کیانی، از حضور مدیر کل آموزش و پرورش خراسان  و هیات همراه تشکر کرد و گفت: همانطور که دکتر کیانی هم اشاره کردند، انسان بدون برنامه، انسان بدون کارنامه است و انسان بدون کارنامه،  انسان موفقی در زندگی نیست.

وی در ادامه با مروری بر تعاریف گوناگون مدیریت، افزود: تعاریف مدیریت؛ انبوهی از تعاریف هاست.

 تعریف اول این بود که "مدیر از ما باشد، از بهترینِ ما باشد و از بیشترین ما" باشد! با پیشرفت علمِ مدیریت، تعریف این چنین شد که "مدیر باید بداند تا بتواند به انسان کمک کند"!

تعریف بعدی مدیریت با گذشت زمان شد این که مدیر باید دارای ویژگی های "دانایی، برنامه و قدرت ریسک" باشد؛!

مدیریت رشد کرد تا زمانی که گفته شد مدیریت یعنی "توان استفاده از توان دیگران"؛ یعنی نیازی نیست مدیریت استفاده از کامپیوتر یا حسابرسی و حسابداری بلد باشد، مهم این است که بتواند از افراد داری چنین توانایی هایی استفاده کرده و با مرتب سازی آنها در کنار یکدیگر، بهره لازم را برای مجموعه بدست آورد.

دکتر خنیفر افزود : با این وجود اما آخرین تعریف از آغاز قرنِ جاری میلادی ارائه شد با این مضمون که مدیریت در واقع " توانایی ادارهء شرایطِ متناقض در عصرِ تغییر " است. عصر تغییر؛ یعنی عصر انفجار، عصری که تقریباً در آستانه آن هستیم، عصری که پیش بینی شده است از سال 2020 ، 2030 به بعد، دانش هر 72 روز، در آن  عوض خواهد شد! و این یعنی چیزی را که شما در ترم اول یاد میگرید، عملاً در ترم های دیگر سودمند نخواهد بود!.

وی با بیان اینکه مراسم امروز نه برای تودیع و خداحافظی با دو تن از عزیزان، که برای تکریم و قدردانی از زحمات ارزشمند آنها تدارک دیده شده است، گفت: ما برای خداحافظی با کسی اینجا گرد هم نیامده ایم، از جناب آقای عابدی که خواهش کرده ایم در فراز و جایگاهی بالاتر، بعنوان مشاور عالی فرهنگی در کنار ما باشند و دکتر کیانی عزیز، پرتلاش و پر جنب و جوش نیز که من همیشه یک جوان را در وجودشان میبینم، به زودی به درجه استاد تمامی نائل خواهند شد و پیشاپیش ضمن تبریک برای این موفقیت، از ایشان نیز خواسته ایم همچنان یار و کمک مجموعه باشند.

دکتر خنیفر در ادامه، کار  فرهنگی و آموزشی را که ماموریت و وظیفه اصلی معلمین است، کاری بسیار سخت و حساس برشمرد و با نقبی به گذشته و روایتِ اتفاقی واقعی به نقل از دکتر نقیبی از اساتید برجسته علوم تربیتی ایران، به تاثیراتِ بد برخی بی توجهی ها در نظام آموزشی پیش از انقلاب اشاره کرد و گفت شاید آن زمان فقط بحث آموزش مطرح بوده است و تربیت چندان مورد توجه نبود! اما امروز توجه و تمرکز ما، بخصوص در دانشگاه فرهنگیان بر این است که باید تربیت هم راستا با آموزش پیش برود.


| شناسه مطلب: 96400

تعداد بازدید: 829 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران