دکتر خنیفر سرپرست دانشگاه فرهنگیان:

پردیس های دانشگاه فرهنگیان 35 درصد نیاز به مقاوم سازی دارد

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور گفت: دانشگاه فرهنگیان دارای ظرفیت 98 پردیس و 35 درصد نیاز به مقاوم سازی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی دکتر حسین خنیفر در نشست خود با استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: مواجه شدن با کمبود معلم در سیستم آموزش و پرورش تنها یک غفلت محاسباتی بوده است که تلاش کردیم با ماده 28 و غربالگری و دوره های آموزشی این کسری را جبران کنیم.

وی با بیان این که در بررسی هایی که انجام داده ایم تا امروز 48 مورد چالش در دانشگاه فرهنگیان یافتیم بیان کرد: یکی از این چالش ها بحث تطبیق اعضاء هیئت علمی بود که با تشکیل کمیته ای متشکل از زبده ترین کارشناسان وزارت علوم به صورت پلکانی در حال رفع است.

دکتر خنیفر دومین چالش را ظرفیت پردیس های دانشگاه فرهنگیان خواند و گفت: دو سونامی بزرگ در سال های 1399 و 1404 آموزش و پرورش را تهدید می کند.

وی ادامه داد: در سال 1399 حدود 320 هزار معلم بازنشسته می شوند و این در حالی است که آمار دانش آموزان کشور به 14 میلیون نفر می رسد و در سال 1404 نیز 330 هزار معلم دیگر بازنشسته خواهند شد در حالی که جمعیت دانش آموزی به 17 میلیون افزایش می یابد.

این مقام مسئول با اعلام این که دانشگاه فرهنگیان دارای ظرفیت 98 پردیس و 35 درصد نیاز به مقاوم سازی است تصریح کرد: هم اکنون برای پذیرش 21 هزار دانشجو معلم در سال 97 در پردیس های دانشگاه فرهنگیان آمادگی داریم.

دکتر خنیفر با بیان این که اقدام به عقد تفاهم نامه با دانشگاه تهران، حوزه و مراکز علمی کرده ایم یادآور شد: ماده 63 به ما اجازه می دهد هر زمان که نیاز داشتیم اقدام به جذب معلم کنیم.

وی افزود: تعلیم و تربیت سیاست را هدایت می کند و سیاست جیره خوارِ تعلیم و تربیت است و این در حالی است که برخی از کشورها مدارس را جمهوری علم می دانند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور اظهار داشت: متاسفانه از ابتدایی تا متوسطه 96 درصد دروس نظری و تنها چهار درصد آن ها مهارتی هستند اما در کشورهای توسعه یافته بالای 60 درصد دروس مهارتی اند.

دکتر خنیفر گفت: مهارتی کردن آموزش ها، انجام مطالعات تطبیقی، مطالعه بر روی کتب درسی دیگر کشورها، جذب خیران ملی برای دانشگاه و بسیج ملی برای حمایت از دانشگاه  از جمله اقداماتی است که در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی عنوان کرد: نمیخواهیم  ویترین دانشگاه را زیبا کنیم بلکه به دنبال تفکر عملیاتی و مهارتی هستیم و سه افق باز، دور و روشن را مد نظر قرار داده ایم تا بالندگی و سرزندگی را به ارمغان بیاوریم.


| شناسه مطلب: 96402

تعداد بازدید: 285 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران (1)